

Технологията увеличава добивите и пази културите от екстремни климатични явления.
През последните години примерите се множат в държави като Франция, Германия, Белгия или Италия. Фотоволтаичното земеделие, или както още го наричат - агрофотоволтаиците, е увлечението на фермерите в Западна Европа. И за това има съществени причини - климатичните промени и необходимостта от преход към по-зелени източници на енергия. Или както самите фермери обясняват, става дума за предизвестената сватба на земеделието и на слънчевата енергия.
В САЩ този тип проекти често са
наричани "слънчево споделяне"
Във Франция особено запалени са лозарите. В страната, която произвежда едни от най-добрите вина в Европа, фотоволтаичните пана се превръщат в начин лозята да бъдат опазени от екстремни климатични явления - големи студове и големи жеги, на които сме свидетели напоследък.
За френските производители на вино фотоволтаиците играят ролята на чадъри, издигнати на между 3 и 5 м над взискателната култура. А докато гроздето зрее, те произвеждат и електричество, способно да захрани едно цяло село. "Искаме да живеем от занаята си. Затова се налага да инвестираме в това, което ще ни позволи да оцелеем", споделят те.
През септември дойде и новината за първото в света вино, произведено благодарение на този съюз между земеделие и слънчеви панели. Експериментът започва през 2018 г. в Терас, близо до Перпинян, в Източните Пиренеи. На терен от 5 хектара с близо 18 000 корена лози е изградена фотоволтаична централа с мобилни слънчеви панели, които се контролират от разстояние. Целта е да бъде предпазена реколтата от капризите на времето, които удрят особено силно района на Френското Средиземноморие - градушки, но преди всичко непоносими летни горещини. Заради тях специалистите във винарството заговориха за наложително преселение на лозята на север и за нуждата да се променят винарските сортове грозде, "за да се спаси виното". Управлявани от алгоритми и интелигентни сензори.
Можем да проектираме, доставим, монтираме и въведем вашата централа в експлоатация от проектирането до решението по институциите.
Адрес:
бул. "България" № 73, град Пазарджик 4400
Моб. номер:
+359 876 171 170
Имейл:
office@solarpowereu.com